środa, 24 października 2012

PRZECIWUTLENIACZE W JEDZENIU :)

Przed szkodliwym działaniem wolnych rodników chronią nas przeciwutleniacze , które znajdują się w warzywach i owocach. Wiesz, co ma ich więcej?

Pomidor czy sos pomidorowy?
Sos! Pomidory trzeba jeść w postaci sosów, zup i pasteryzowanych soków, bo zawierają więcej przeciwutleniaczy, np.likopen, który zapobiega chorobom i przeciwdziała starzeniu się, jest w takiej formie najlepiej przyswajalny.

Herbata zielona czy czarna?
Zielona! Herbata zielona ma więcej przeciwutleniaczy. Szklanka takiego naparu chroni organizm przed rakiem, miażdżycą i chorobami serca. W przeciwieństwie do herbaty czarnej nie jest poddawana fermentacji , przez co zachowuje wartościowe składniki.

Jabłko czerwone czy zielone? 
Czerwone! Barwniki zawarte z skórce takiego jabłka , antocyjany, to naturalne antybiotyki. Chronią roślinę przed chorobami , zwalczają wolne rodniki. Tuż pod skórą jest też najwięcej witamin, dlatego jabłek nie powinno się obierać.

Szpinak surowy czy gotowany?
Zdecydowanie surowy. Szpinak oczyszcza organizm, obniża poziom cholesterolu. Najlepiej świeże liście dodać do sałat lub ogrzewać na parze nie dłużej niż dwie minuty, by nie utraciły cennego przeciwutleniacza, jakim jest witamina C.

Środek chleba czy skórka?
Chrup skórkę! Podczas wypieku chleba tworzą się w niej przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu nowotworów. Naukowcy odkryli niedawno, że skórka zawiera ich aż osiem razy więcej niż środek chleba.

Porzeczki czerwone czy czarne?
Czarne! Wiele substancji, dzięki którym rośliny i ich owoce są kolorowe, to właśnie przeciwutleniacze. Rośliny wytwarzają je dla ochrony przed słońcem. Wszystkie czarne owoce są bardziej zdrowe, szczególnie jagody.

Grejpfruty czerwone czy białe?
Czerwone! Z badań amerykańskich i polskich naukowców wynika ,że zwłaszcza czerwone mają dużo przeciwutleniaczy , działają wyszczuplająco i zapobiegają chorobom serca.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz